Pitanje br. 25: Kako musliman obavlja namaz?

Odgovor: Način obavljanja namaza:

1. Treba se cijelim tijelom okrenuti prema kibli, bez krivljenja tijela i okretanja.

2. Nakon toga treba u srcu donijeti nijjet (namjeru) za namaz koji se želi obaviti, bez izgovaranja nijjeta jezikom.

3. Sljedeće jeste donošenje početnog tekbira sa riječima (Allahu ekber), pri čemu se dižu ruke u visini ramena (ili ušiju).

4. Nakon toga se šaka desne ruke stavlja na lijevu , te ih potom treba staviti na prsa.

5. Potom se prouči početna dova koja glasi: ALLAHUMME BA'ID BEJNI VE BEJNE HATAJAJE KEMA BA‘ADTE BEJNEL-MEŠRIKI VEL-MAGRIB, ALLAHUMME, NEKKINI MIN HATAJAJE KEMA JUNEKKA ES-SEVBUL-EBJEDU MINED-DENES, ALLAHUMME-GSILNI MIN HATAJAJE BIL-MAI VES-SELDŽI VEL-BERED. “Allahu moj, udalji me od grijeha na razdaljinu kolika je od Istoka do Zapada. Moj Allahu, sačuvaj me od grijeha kao što se čuva bijela odjeća od prljavštine. Gospodaru moj, očisti me od grijeha snijegom, kišom, i ledom.”

Može se proučiti i: SUBHANEKELLAHUME VE BIHAMDIKE VE TEBARAKESMUKE VE TE'ALA DŽEDDUKE VE LA ILAHE GAJRUKE. “Slavljen neka si, Gospodaru moj. Tebi hvala pripada, slavljeno neka je ime Tvoje i uzvišeno veličanstvo. Nema istinskog boga osim Tebe.”

6. Potom će proučiti isti'azu koja glasi: E'uzu billahi mineš-šejtanir-radžim (Utječem se Allahu od prokletog šejtana). 7. Nakon nje će proučiti bismillu, a onda Fatihu: Bismillahir-rahmanir-rahim/U ime Allaha Milostivog Samilosnog. Elhamulillahi Rabbil-'alemin/Svaka hvala neka je Allahu, Gospodaru svjetova. Er-rahmanir-rahim/Svemilosnom, Milostivom. Maliki jeumid-din/Vladaru Dana sudnjeg. Ijjake na'budu ve ijjake nesta'in/Samo Tebi ibadet činimo i samo od Tebe pomoć molimo. Ihdinas-siratal-mustekim/Uputi nas na Pravi put. Sirata-llezine en'amte 'alejhim, gajril-magdubi 'alejhim veled-ddallin/Na put onih kojima si blagodati podario. A ne na put onih na koje se srdžba izlila, niti na put onih koji su zalutali. (El-Fatiha, 1-7).

Poslije Fatihe izgovara se (amin), što znači: Allahu moj, uslišaj!

Nakon toga uči se sura ili nekoliko ajeta, a na farzu sabah-namaza pohvalno je oduljiti sa učenjem.

9. Potom se čini ruku', tj. pregibanje i savijanje leđa, čime se iskazuje veličanje Allaha. Tokom odlaska na ruku' izgovara se tekbir (Allahu ekber) i ruke se dižu naspram ramena. Sunnet je da se leđa isprave i izravnaju s glavom. Šake se stavljaju na koljena, a prsti se trebaju raširiti.

10. Na ruku'u se izgovara (subhane rabbijel-'azim), tri puta, a lijepo je pored toga proučiti i (subhanekellahumme ve bi hamdike. Allahummagfirli).

11. Nakon toga podiže se s ruku'a i izgovara (semi'allahu limen hamideh), dižući ruke naspram ramena. Onaj koji klanja za imamom ne izgovara spomenute riječi, nego nakon njih treba reći (rabbena velekel-hamd).

12. Dakle, kada se podigne sa ruku'a izgovorit će (rabbena velekel-hamd, mil'es-semavati ve mil'el-erdi ve mil'e ma ši'te min šej'in ba'du).

13. Potom se čini prva sedžda, padajući ničice i izgovarajući (Allahu ekber). Sedžda se čini na sedam dijelova tijela: čelo, nos, dvije šake (dlanovi), koljena i vrhovi prstiju na stopalima. Tom prilikom se laktovi odvajaju od tijela, podlaktice se ne stavljaju na tlo, a vrhovi prstiju okreću se prema kibli.

14. Na sedždi se izgovara (subhane rabbijel-e'ala), tri puta, a lijepo je pored toga proučiti i (subhanekellahumme ve bi hamdike. Allahummagfirli).

15. Potom se podiže sa sedžde uz izgovaranje (Allahu ekber).

16. Zatim se između dvije sedžde sjedne na lijevo stopalo, a desno se uspravi. Desna ruka se stavi na vrh desne butine, odmah do koljena, saviju se mali prst i prstenjak, od srednjeg prsta i palca načini se krug, a kažiprst se pomjera prilikom dove. Lijeva ruka (šaka) stavlja se pruženih prstiju na vrh lijeve butine, odmah do koljena.

17. Na sjedenju između dvije sedžde izgovara se: (Rabbigfirli, verhamni, vehdini, verzukni, vedžburni, ve 'afini).

18. Potom se izgovarajući (Allahu ekber) čini druga sedžda kao i prva, na kojoj se isto govori i radi.

19. Zatim se podiže sa druge sedžde uz riječi (Allahu ekber), te se klanja drugi rek'at kao i prvi, isto se uči i radi, osim početne dove.

20. Nakon što se završi drugi rek'at, sjedne se uz izgovaranje (Allahu ekber). Isto se sjedi kao i između dvije sedžde.

21. Na tom sjedenju uči se sljedeće: (Et-Tehijjatu lillahi ves-salavatu vet-tajjibatu, es-selamu ‘alejke, ejjuhen-nebijju ve rahmetullahi ve berekatuhu. Es-selamu ‘alejna ve ‘ala ‘ibadillahis-salihin, ešhedu en la ilahe illallah ve ešhedu enne Muhammeden ‘abduhu ve resuluhu. Allahumme salli 'ala Muhammedin ve 'ala ali Muhammed, kema sallejte ala Ibrahime, ve 'ala ali Ibrahim inneke hamidun medžid. Allahume barik 'ala Muhammedin ve 'ala ali Muhammed, kema barekte 'ala Ibrahime ve 'ala ali Ibrahime inneke hamidun medžid. E'uzu billahi min 'azabi džehennem, ve min 'azabil-kabr, ve min fitnetil-mahja vel-memat, ve min fitnetil-mesihid-dedždžal). Nakon toga može se učiti bilo koja dova u kojoj se traži dobro ovoga i onoga svijeta.

22. Poslije se predaje selam na desnu stranu, riječima (esselamu alejkum ve rahmetullah), a onda i na lijevu, na isti način.

23. Ako se radi o trorekatnom ili četverorekatnom namazu, tada se prilikom prvog tešehhuda zastaje na riječima (ešhedu en la ilahe illallah ve ešhedu enne Muhammeden ‘abduhu ve resuluhu), odnosno, ne treba učiti salavate i dovu.

24. Potom se ustaje uz riječi (Allahu ekber), pri čemu se dižu ruke naspram ramena.

25. Zatim se klanja ostatak namaza onako kako se klanjao i drugi rek'at, osim što se uči samo Fatiha.

26. Poslije toga se sjedne na način koji se naziva teverruk, tj. sjedi se na lijevom stegnu, izbacivši lijevu potkoljenicu i stopalo ispod desnog buta.

27. Na ovom sjedenju uči se cijeli tešehhud, koji je već spomenut (sa salavatima i dovom do predaje selama).

28. Poslije se predaje selam na desnu stranu, riječima (esselamu alejkum ve rahmetullah), a onda i na lijevu, na isti način.